doplnky
Drobečková navigace

Úvod > Rady a tipy > Zazimování bazénu

Zásady pro zazimování bazénu

Zazimování bazénuZazimování bazénu patří mezi naše nejčastější servisní zásahy u zákazníků. Tito lidé dávají přednost kvalitě, odbornosti a správným postupům při zazimování bazénu před leckdy neodborným a špatným zazimováním, které může mít dalekosáhlé následky. Ti z vás, kteří dáváte přednost kvalitě, nás prosím kontaktujte a my vám bazén odborně zazimujeme. Pro ty z vás, kteří si tuto činnost raději dělají sami, jsme připravili stručný návod, jak bazén správně zazimovat.

Obecně pro všechny typy venkovních bazénů platí stejná zásada. Termín zazimování se určuje dle ustálené teploty vody v bazénu, která by měla být přibližně 10 °C. Na základě údajů výrobce vašeho bazénu byste měli být obeznámeni s tím, zda je váš bazén možno zazimovat s napuštěnou vodou.

U bazénů plastových a bazénů s keramickým obkladem doporučujeme všechnu vodu vypustit. U fóliových bazénů se upouští bazén do 2/3 svého objemu. Dělá se to z toho důvodu, aby se zachoval dostatečný tlak, který je potřebný k neustálému vypnutí fólie. My se nyní podíváme jak zazimovat bazén, kde je obsažena voda. U bazénu, kde se voda před zimou vypouští, to bude velice podobné.

Průvodce zazimováním bazénu

  1. Odpustíme vodu bazénu cca 20 cm pod technologické prvky, jako jsou např. trysky, skimmery apod. Tímto zabezpečíme, že celé potrubí bude bez vody. Strojovnu můžeme vyčistit stlačeným vzduchem, aby se v případě mrazů nic neponičilo.

  2. Odstraníme všechny nečistoty z hladiny, dna a stěn bazénu. Na stěně bazénu bývají po odpuštění vody vidět okraje po hladině vody, která předcházela odpuštění. To je potřeba vyčistit např. klasickým kartáčkem za pomoci běžně dostupných mycích prostředků. Dno vyčistíme pomocí bazénového vysavače.

  3. Do bazénu nalejeme zazimovací směs do bazénů. A vodu bazénu bychom měli uvést do pH faktoru 7,0. Přichlorujeme vodu, aby nedocházelo k bujení bakterií, řas apod.

  4. Na hladinu bazénu položíme speciální plováky (alternativou jsou PET lahve), které zabrání ledu v deformaci stěn bazénu.

  5. V případě, že máte zakrývací plachtu, je potřeba ji zatáhnout. Plachta by měla propouštět vodu, aby se na ní netvořily kaluže, které by ji mohly potrhat. V případě dešťů je potřeba kontrolovat hladinu vody, aby nedosáhla hladiny technologických prvků. 

Zazimování filtrace bazénu

Pokud je umístěno filtrační zařízení v šachtě, je potřeba upustit vodu v bazénu pod trysky, odpojit přívodní trubky a filtrační zařízení (motor) umístit do prostředí, kde nemrzne. Vypustit vodu z rozvodů a filtrační nádoby.

Pokud je filtrační zařízení v domě, tj. v prostředí, kde nemrzne, upustit vodu v bazénu pod trysky, odpojit trubky u filtru a nechat vytéct vodu, aby nezamrzla v rozvodu.

Jestliže chceme zabránit odtoku vody z hadic do šachty nebo místa instalace filtru v domě po zvýšení hladiny vody v bazénu (po deštích), kdy hladina opět může stoupnout na úroveň trysek, aplikujeme zátky na trysky, nebo průběžně upouštíme vodu z bazénu.

Pokud si nejsme jisti, zda je rozvod vody od skimmeru a k tryskám správně vyspárován (tj. v případě upuštění vody pod trysky a odpojení u filtru vyteče voda z rozvodu do bazénu anebo k filtru) upustíme vodu pod trysky, uzavřeme skimmer a zapneme cirkulaci. Čerpadlo takto částečně vytlačí vodu z rozvodu do bazénu. Doporučujeme tlakem vyfouknout vodu z rozvodů. 

Zaslat poptávku

Patička