doplnky
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak vybrat bazénovou filtraci?

Jak vybrat bazénovou filtraci?



Datum konání:
10.3.2020

O tom, že při výběru kvalitního bazénu je nutné vybrat i vhodnou filtraci, není sporu. Špatně zvolená filtrace vám zkazí celý zážitek z příjemného koupání. Kdo by také chtěl neustále řešit problémy s kvalitou vody. Abyste si svůj bazén užili na maximum, je třeba dát pozor při výběru bazénové filtrace na následující skutečnosti.

Filtrace bazénu – pravidlo 3 hodin

Při výběru filtrace se orientujte především dle objemu celého bazénu. Výrobce filtrace pak udává průtok filtrace za jednotku času. Ideální doba pro přefiltrování celého objemu bazénu jsou zhruba 3 hodiny. Jako příklad lze uvést filtraci, která má průtok 4000 l/hod. Taková filtrace se hodí do bazénu o celkovém objemu maximálně 15 000 litrů vody. Nenechte se zlákat nabídkami prodejců, kteří uvádějí, že lze malé filtrace umístit i k velkým bazénům. Předejdete tím budoucí výměně nedostatečné filtrace. Vždy se proto řiďte pravidlem 3 hodin.

Jak se ale zorientovat na širokém trhu bazénových filtrací? Dáváme vám zde přehled nejběžnějších filtrací společně s vhodným použitím.

Kartušové filtrace 

Hodí se skvěle do levných nadzemních bazénů, a to zejména díky jejich nízké pořizovací ceně. Jejich koupi doporučujeme do bazénů o maximální velikosti 8000 litrů (8 m3). Nevýhoda kartušových filtrací je jejich vysoká náročnost na údržbu. V praxi je nutno několikrát týdně vyjmout filtrační vložku a vyčistit ji proudem vody. Pokud máte malý bazén a nechcete dávat tisíce za filtraci, je pro vás kartušová filtrace jistě jedním z možných řešení. Do velkých bazénů a pro lidi, kteří chtějí bazén nenáročný na údržbu, se ale nehodí.

Pískové filtrace

Jedná se o velmi rozšířený druh filtrací s vysokou účinností. Využívá se zejména v zapuštěných bazénech, ale i objemnějších nadzemních bazénech. Na českém trhu naleznete spousty značek pískových filtrací. Patří mezi ně např. Brilix, Hanscraft, Azur, Cantabric a další. U pískových filtrací platí poměrně jednoduché pravidlo. Čím je větší objem písku ve filtraci, tím je čištění účinnější. Náročnost na údržbu je u pískových filtrací velmi malá. Písek lze proprat přibližně 1x do týdne (záleží na vytížení bazénu). Výměnu pískového média ve filtraci je nutno provést přibližně 1x za 2-3 roky.

Doplňky k pískové filtraci

Pískové filtrace lze doplnit o úpravu a desinfekci vody, UV lampu a solinátor (autochlor). Docílíte tím lepší kvality vody.

Bezúdržbový provoz bazénu - solinátor

V poslední době velice často dodáváme k novým bazénům také solinátor (chlorinátor, autochlor).  Nejčastěji se používají zařízení MINI 7RP, MINI 8RP, C10P, C15P, AC 20 SMC, Zodiac EI10. Velkou výhodou těchto zařízení je úspora za bazénovou chemii, která u námi testovaných bazénů dosáhla až k 80 %. Do vody v bazénu se nasype mořská sůl, která se skládá ze dvou složek: sodíku a chloru. V bazénu se pak rozpustí dávka soli, která ve vodě vytváří efekt slané mořské vody. Slaná voda pak projde elektrolytickou jednotkou chlorinátoru, která postupně uvolňuje ze soli chlor. Tím je voda desinfikována a chráněna. Obrovskou výhodou bazénu se solinátorem jsou velmi nízké nároky na údržbu bazénové vody. Proto jej doporučujeme k většině bazénů. 


Patička