doplnky
Drobečková navigace

Úvod > Rady a tipy > Údržba vody

Údržba vody v bazénu

Údržba vody v bazénuPéče o vodu v bazénu a o bazén samotný není jednoduchou záležitostí. Tato péče je ale nedílnou součástí každé koupací sezony. A aby bylo koupání v bazénu zážitkem, je třeba vše provádět dle odborných postupů.

Nejčastěji se k údržbě vody v bazénu používá bazénová chemie. Samotnou chemii vám k vašemu novému bazénu můžeme dodat a zaškolit vás.

Doporučujeme taktéž použití bazénových vysavačů, které čistí nečistoty ze dna a stěn bazénu. V neposlední řadě lze také využít bazénových sítí, které odstraní nečistoty z hladiny bazénu. 

 

Problém

Příčina

Řešení, náprava

Voda je zelená, ale čistá.  Stopy železa z napouštěné vody (žlutozelená voda) Regulovat pH hodnoty.
Voda obsahující měď nebo železo vytváří hnědé skvrny. Stopy mědi vlivem koroze měděných částí (voda je tyrkysově zelená) Použít nárazové chlorování chlorovými tabletami 20 g nebo šokovým chlorgranulátem.
Voda je mléčná a kalná. Kalové částečky - organické nečistoty Přidat nárazové chlorování jako fakulant a nechat běžet oběhové čerpadlo.
Voda je mléčná a kalná. Kalové částečky - látky způsobující tvrdost vody (anorganické) Regulovat pH hodnotu, přidat fakulant a nechat běžet oběhové čerpadlo.
Stěny bazénu jsou zelené a kluzké. Rostoucí řasy Šokově chlorovat a přidat přípravek proti řasám (Algex).
Stěny bazénu jsou drsné. Usazeniny látek způsobující tvrdost vody (vápno) Odstranit usazeniny, vypustit bazén. Použít kyselý bazénový čistič (Calzestab), nastavit hodnotu pH na 6,8-7,2.
Zápach chloru, dráždění Chlor je vázaný ve vodě Přidat větší množství čerstvé vody. Šokově chlorovat.
Voda silně pění (u protiproudých zařízení). Voda obsahuje silně pěnící algicid (zbytky zazimovacích) Přidat větší množství čerstvé vody.
Koroze

a) Příliš nízká hodnota pH

b) Stopy mědi ve vodě

a) Zvýšit hodnotu pH na 6,8-7,2

b) Šokové nebo rázové chlorování

Jak efektivně pracovat s bazénovou chemií?

Abychom zajistili absolutní bezpečnost při používání koncentrovaných bazénových chemických výrobků, je nutné dodržovat následující postupy:

  1. Různé druhy chemikálií nelze míchat v koncentrované formě, a to za žádných okolností. Doporučujeme proto míchání provádět ve zředěné podobě v dostatečně velké nádobě.

  2. Veškeré chemikálie je zapotřebí mít uskladněné v prostředí, kde je sucho, chlad a není zde přísun slunečního svitu. Ideálním místem může být sklep. Pamatujte, že nádoby musíte neprodyšně uzavřít.

  3. Za každé situace dodržujte návod k použití daný výrobcem.

Jak na likvidaci řas v bazénu?

Řasy v bazénu poznáte na stěnách, které se stanou lehce zelenými a kluzkými. Řasa je mikroorganismus, ve kterém se začínají množit bakterie. S tím je potřeba efektivně bojovat a dosáhnout opět stavu, kdy je bazén bez řas.

K likvidaci řas doporučujeme přípravek Algex. Jedná se o algicidní prostředek, který zabraňuje tvorbě řas. Aplikovat jej můžete přímo do bazénové vody dle návodu výrobce. Tento přípravek vás zbaví řas a získáte zpět svůj krásný bazén.

Jak správně dezinfikovat bazén?

Průzračně modrá bazénová voda je základním kritériem pro skvělý zážitek z koupání. Taková voda je čistá, hygienická a samozřejmě bez bakterií. Ať již vlivem naším či životního prostředí, ve kterém žijeme, se do vody často mohou dostat nežádoucí částečky, bakterie a další nečistoty, které ji mohou ohrozit. 

Platí zde, že čím vyšší teplota vody je, tím lépe se bakterie množí. Proto je bezpodmínečně nutné vodu chránit cestou chemickou. Nejčastěji se využívá služeb tzv. oxidačních prostředků, a to v nejrůznějších formách. Jsou to stabilizované organické chlorové výrobky, jejichž účinnost je velmi vysoká a manipulace až překvapivě jednoduchá.

Je ovšem potřeba dát si pozor na alergické reakce u zhruba 3 % populace. Pokud mezi tuto část populace patříte, doporučujeme použít kyslíkovou metodu nebo do bazénu zakoupit bezchlorovou úpravnu vody. Mezi tyto úpravny patří např. UV lampa.

U chlorových výrobků rozlišujeme dvě metody:

  1. Šokové nebo rázové chlorování (šokový granulát, rychle rozpustné tablety) – používá se při prvním napuštění bazénu,  nebo při velké odchylce hodnoty chloru v bazénové vodě (pozor na předávkování).

  2. Dlouhodobé nebo trvalé chlorování – zde se používají pomalu rozpustné chlorové výrobky, které zajišťují rovnoměrné přidávání chloru (chlorové tablety 200 g nebo kombinované tablety – BST).

Tipy na bazénové přípravky

Šokový granulát (chlorgranulát)

Rychlorozpustný granulát vhodný pro dodatečné nebo opětovné zvýšení obsahu chloru (např. při výpadku dávkovacího zařízení), vhodný pro všechny bazény.

Malé chlorové tablety 20 g

Rychlorozpustné tablety s obsahem 54 % aktivního chloru slouží k likvidaci řas a zárodků. Vhodná pro rázové zachlorování a k rychlému nastavení optimální hodnoty obsahu chloru, pH hodnota neutrální.

Pomalu rozpustné chlorové tablety 200 g

Pomalu rozpustné tablety s obsahem 90 % aktivního chloru slouží k likvidaci řas a zárodků. Vhodná pro všechny typy vod a filtrační zařízení. Určeno pro trvalé chlorování bazénové vody, pH hodnota neutrální.

Kombinované tablety (BST)

Chlorování, flokulace, likvidace řas. Všechny tyto schopnosti jsou obsaženy v jedné tabletě, která obsahuje 90 % aktivního chloru. Vhodné pro všechny typy vod a filtrační zařízení. Určeno pro trvalé chlorování bazénové vody.

Compactal

Tekutý přípravek na čištění stěn. Odstraňuje řasy a zabarvení od rzi.

Poolfinish

Určeno pro ošetření bazénových fólií. Odstraňuje mastnoty a saze (po použití se ošetřená místa opláchnou vodou). Nenechávejte zaschnout na ošetřované ploše. Přípravek nesmí zůstat v bazénové vodě.

Calzestab

Kyselý bazénový čistič proti usazeninám železa, vápníku a rzi. Aplikuje se do vody v bazénu při již vzniklých usazeninách.

Zaslat poptávku

Patička